Edukira joan

Larouillies

Larouillies
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Nord
BarrutiAvesnes-sur-Helpeko barrutia
Kantonamenducanton of Avesnes-sur-Helpe-Sud
AlkateaWilfrid Salmon (en) Itzuli
Izen ofizialaLarouillies
Posta kodea59219
Geografia
Koordenatuak50°02′02″N 3°55′30″E / 50.0339°N 3.925°E / 50.0339; 3.925
Mapa
Azalera5,4 km²
Altitudea168 m, 231 m eta 195 m
MugakideakLa Flamengrie, Étrœungt eta Floyon
Demografia
Biztanleria231 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 112 (%46,9) (%53,1) 127 alt_right
Dentsitatea43 bizt/km²

Larouillies Frantziako udalerria da, Nord departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 231 biztanle zituen 5,4 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: La Flamengrie, Étrœungt eta Floyon.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
LarouilliesLarouillies
Població amb 1368 habitants (2000)Étrœungt (2,0 km)
Població amb 496 habitants (2000)Floyon (2,5 km)
Població amb 111 habitants (2000)Papleux (3,6 km)
Població amb 1048 habitants (2000)La Flamengrie (4,1 km)
Població amb 392 habitants (2000)Rocquigny (4,5 km)
Població amb 281 habitants (2000)Fontenelle (4,5 km)
Població amb 216 habitants (2000)Rainsars (5,8 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima erdikontinental eta mendi-ertzetako klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 9,5 °C-koa da, 14,8 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 925 mm-koa da, urtarrilean 13,4 euri-egun eta uztailean 9,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Saint-Hilaire-sur-Helpe udalerrian dago, 12,4 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,5 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 802,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -18,5 °C-koa da, 2009ko urtarrilaren 7an lortua[oh 1][5].

2007an Larouillies udalerrian erroldatutako biztanleak 277 ziren. Familiak 108 ziren, horien artean 28 pertsona bakarrekoak ziren (4 bakarrik bizi ziren gizonak eta 24 bakarrik bizi ziren emakumeak), 40 seme-alabarik gabeko familiak ziren eta 40 seme-alabak dituzten bikoteak ziren.

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea2003004005006007001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 127 gizon, 112 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
3.15
 
85-89
 
0.00
3.15
 
80-84
 
0.00
7.09
 
75-79
 
12.50
0.00
 
70-74
 
4.46
14.96
 
65-69
 
0.00
7.09
 
60-64
 
20.54
3.94
 
55-59
 
12.50
3.94
 
50-54
 
4.46
3.15
 
45-49
 
0.00
12.60
 
40-44
 
10.71
9.45
 
35-39
 
9.82
0.00
 
30-34
 
0.00
3.94
 
25-29
 
4.46
0.00
 
20-24
 
0.00
3.94
 
15-19
 
0.00
14.17
 
10-14
 
20.54
9.45
 
5-9
 
0.00
0.00
 
0-4
 
0.00
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Larouillies udalerrian 231 biztanle zeuden eta 105 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,20 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 36 kide bakarrekoak ziren, 28 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 31 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[9]

231biztanle
105elkarbizitza-unitate
2,20lagun elkarbizitza-unitateko
69familia
31Bikotea seme-alabekin
28Bikotea seme-alabarik gabe etxean
9Guraso bakarrekoak
36Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 69 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (31). Guraso bakarreko 9 familietatik 9etan ama zen guraso bakarra. 43 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

28
31
9
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 121 etxebizitza zeuden. Horietatik 106 egoitza nagusi ziren, 3 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 11 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (120), eta apartamentuak gutxi ziren (1). Egoitza nagusietatik 83 beren jabearen bizilekuak ziren, 21 alokairuan zeuden, 1 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 3 doan lagata.[10]

121etxebizitza
106egoitza nagusi
120etxe
1apartamentu

Etxebizitza multzoa

106
11
Egoitza nagusia (106)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (3)Hutsik (11)

Etxe mota

120
Etxea (120)Apartamentua (1)

Jabetza egoera

83
21
Jabeak (83)Alokairuan (21)HLM (1)Doan lagata (3)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik62
1919-194512
1946-19707
1971-19908
1991-200511
2006-20205

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (67). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (44 etxebizitzatan). 91 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 48 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 45tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela6
3 gela14
4 gela19
5 gela edo gehiago67

Berogailu mota

44
13
43
Gas sarea (44)Fuel-olioa (13)Elektrizitatea (7)Bestelakoak (43)

Aparkalekua eta ibilgailuak

91aparkalekua
48ibilgailu 1
45ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 144 biztanleetatik 116 aktibo ziren (% 80,6), horietako 108 lanean (% 75,0) eta 8 langabezian (aktiboen % 6,9).

14415-64 urteko biztanle
% 80,6aktibo
% 75,0lanean
% 6,9langabezia-tasa

28 ez-aktibotik 7 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 25,0), 13 erretiraturik zeuden (% 46,4) eta 8 bestelako ez-aktibo ziren (% 28,6).

Ez-aktiboak

% 25
% 46
% 29
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 38 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 108 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

38enplegu udalerrian
% 65,8soldatapeko
% 36,8ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 25.040 eurokoa zen.

25.040 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 23.810 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 9 komertzioetatik, 1 janari enpresa zen, 1 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresa zen, 1 eraikuntza enpresa zen, 3 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 1 garraio enpresa zen, 1 finantziazio enpresa zen eta 1 zerbitzu enpresa zen.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 3 zerbitzu publikoetatik, 2 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak ziren eta 1 iturgina.[12]

2000. urtean Larouillies udalerrian 14 nekazaritza-ustiategi zeuden, 414 hektarea erabiltzen.[13]

  1. Estazioko erregistroak 2004ko urriaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « St-hilaire-sur-helpe », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]