Edukira joan

Hamel (Nord)

Hamel
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Nord
BarrutiDouaiko barrutia
Kantonamenducanton of Arleux
AlkateaJean-Luc Hallé
Izen ofizialaHamel
Posta kodea59151
Geografia
Koordenatuak50°16′48″N 3°04′26″E / 50.28°N 3.0739°E / 50.28; 3.0739
Mapa
Azalera3,59 km²
Altitudea36 m, 67 m eta 48 m
MugakideakEstrées, Tortequesne, Arleux, Lécluse eta Écourt-Saint-Quentin
Demografia
Biztanleria797 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 425 (%53,8) (%46,2) 365 alt_right
Dentsitatea222 bizt/km²
commune-hamel.fr

Hamel Frantziako udalerria da, Nord departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 797 biztanle zituen 3,59 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Estrées, Tortequesne, Arleux, Lécluse eta Écourt-Saint-Quentin.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
HamelHamel
Població amb 2435 habitants (2000)Arleux (2,0 km)
Població amb 564 habitants (2000)Palluel (2,2 km)
Població amb 1030 habitants (2000)Estrées (2,4 km)
Població amb 1528 habitants (2000)Lécluse (2,7 km)
Població amb 716 habitants (2000)Tortequesne (2,8 km)
Població amb 257 habitants (2000)Bellonne (3,6 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,4 °C-koa da, 14,7 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 697 mm-koa da, urtarrilean 11,8 euri-egun eta uztailean 0,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Douai udalerrian dago, 12,2 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 729,2 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,8 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -20,5 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 8an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea3004005006007008001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 365 gizon, 425 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
1.37
 
85-89
 
1.18
2.74
 
80-84
 
2.35
3.01
 
75-79
 
8.24
13.15
 
70-74
 
8.00
13.15
 
65-69
 
6.82
6.58
 
60-64
 
5.65
6.58
 
55-59
 
9.18
6.85
 
50-54
 
6.82
10.68
 
45-49
 
3.53
5.48
 
40-44
 
11.76
5.48
 
35-39
 
4.71
4.11
 
30-34
 
4.71
4.38
 
25-29
 
3.53
0.00
 
20-24
 
2.35
5.48
 
15-19
 
3.53
2.74
 
10-14
 
5.88
2.74
 
5-9
 
5.88
5.48
 
0-4
 
5.88
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Hamel udalerrian 794 biztanle zeuden eta 375 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,12 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 35,5). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 32,5 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

794biztanle
375elkarbizitza-unitate
2,12lagun elkarbizitza-unitateko
253familia
Udalerria
% 24
% 35
% 8
% 33
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 253 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (133). Guraso bakarreko 30 familietatik 20etan ama zen guraso bakarra. 158 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 45k seme-alaba bakarra zuten etxean, 40k bi, eta 10k hiru edo gehiago.[9]

133
90
30
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean158
Seme-alaba bat45
Bi seme-alaba40
Hiru seme-alaba5
Lau edo gehiago5

15 urte edo gehiago zituzten 682 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 0,0 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 41,2. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 65-79 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 72,8).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 0
25-39% 10
40-54% 13
55-64% 23
65-79% 24
80 +% 41
Bikotean bizi da
15-24% 0
25-39% 59
40-54% 70
55-64% 69
65-79% 73
80 +% 53

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 45,6 ezkonduta zegoen, eta beste % 17,4 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 11,0 izatezko bikotean eta % 6,5 PACS bidez lotuta). % 23,0 ezkongabeak ziren, % 7,6 alargunak eta % 6,5 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 45,6
Ezkongabea% 23,0
Izatezko bikotean% 11,0
Alarguna% 7,6
Dibortziatuta% 6,5
PACS bidez lotuta% 6,5

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 40,5), eskulangileak (% 14,7), enplegatuak (% 11,7), erdi-mailako lanbideak (% 9,3). Talde nagusia (erretiratuak, % 40,5) Nord departamenduko batez bestekoaren (% 27,9) gainetik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 1,3).[9]

Udalerria
% 9
% 9
% 12
% 15
% 40
Nord
% 13
% 16
% 16
% 16
% 28
% 8
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 451 etxebizitza zeuden. Horietatik 372 egoitza nagusi ziren, 62 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 16 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (427), eta apartamentuak gutxi ziren (4). Egoitza nagusietatik 316 beren jabearen bizilekuak ziren, 43 alokairuan zeuden, 20 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 13 doan lagata.[10]

451etxebizitza
372egoitza nagusi
427etxe
4apartamentu

Etxebizitza multzoa

372
62
Egoitza nagusia (372)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (62)Hutsik (16)

Etxe mota

427
Etxea (427)Apartamentua (4)

Jabetza egoera

316
43
Jabeak (316)Alokairuan (43)HLM (20)Doan lagata (13)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (118).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik30
1919-194533
1946-197077
1971-1990118
1991-200555
2006-202053

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (185). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (140 etxebizitzatan). 280 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 164 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 179tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela8
2 gela34
3 gela60
4 gela85
5 gela edo gehiago185

Berogailu mota

106
37
140
83
Gas sarea (106)Fuel-olioa (37)Elektrizitatea (140)Gas botila (5)Bestelakoak (83)

Aparkalekua eta ibilgailuak

280aparkalekua
164ibilgailu 1
179ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 457 biztanleetatik 342 aktibo ziren (% 74,8), horietako 298 lanean (% 65,2) eta 44 langabezian (aktiboen % 12,9).

45715-64 urteko biztanle
% 74,8aktibo
% 65,2lanean
% 12,9langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 32,7
25-54 urte% 92,0
55-64 urte% 56,2
Gizonak% 77,7
Emakumeak% 71,9

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 30,4
BEPC, brebeta% 6,7
CAP-BEP% 20,2
Batxilergoa% 12,6
Goi-mailako +2% 8,7
Goi-mailako +3/4% 0,0
Goi-mailako +5% 0,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 12,9). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

115 ez-aktibotik 36 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 31,3), 36 erretiraturik zeuden (% 31,3) eta 43 bestelako ez-aktibo ziren (% 37,4).

Ez-aktiboak

% 31
% 31
% 37
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 18
% 19
% 22
% 20
% 21
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 64 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 298 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

64enplegu udalerrian
% 68,8soldatapeko
% 31,2ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 26.210 eurokoa zen.

26.210 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 23.810 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 17 komertzioetatik, 1 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresa zen, 4 eraikuntza enpresak ziren, 4 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 1 ostalaritza eta jatetxe enpresa zen, 2 zerbitzu enpresak ziren eta 5 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 5 zerbitzu publikoetatik, 1 igeltseroa zen, 1 margolaria, 1 iturgina, 1 jatetxe eta 1 higiezinen agentzia.[12]

2000. urtean Hamel udalerrian 7 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. Estazioko erregistroak 1962ko martxoaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Douai », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]